Czy wiesz, ile ciepła tracisz przez okna?

Producenci okien nie mają łatwego zadania - od 2021 roku muszą stosować się do nowych przepisów. Nakazują one wprowadzanie dodatkowych rozwiązań. Potrójne szyby powinny posiadać większe ramy, a co za tym idzie - właściwy sposób montażu. Okna mają duży wpływ na wizerunek budynku. Ich wielkość i podział szyb kształtują cenę. Należy rozważyć ich rodzaj już na etapie planowania budynku. O tym, co musisz wiedzieć o oknach, przeczytasz się za chwilę.

Izolacyjność cieplna okien i jej parametry

Najczęściej podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest chyba z reguły wspominaną cechą oprócz materiału i koloru. Producenci wykorzystują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej kwestii, przedstawiając dane tak, aby wypadały one jak najlepiej. Okna charakteryzują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje ile energii ucieka nam przez okna. Stąd niższy współczynnik jest bardziej wskazany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech wariantach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Chwytem pospolitym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się jedynie do przeszklenia.

Rozmieszczenie okien - gdzie i ile?

Przepisy budowlane pokazują, które pomieszczenia muszą zostać oświetlone światłem dziennym, a także określają jaki minimalny rozmiar może mieć okno. Umieszczone powinny być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni podłogi tych pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń sanitarnych oraz technicznych, takich jak łazienka lub kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, która musi posiadać własne przeszklenie albo być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego

Jaki materiał na ramy okienne wybrać?

Jeśli wskazać najważniejsze surowce na ramy okienne to byłoby to: PCV, drewno oraz aluminium. PCV charakteryzuje się właściwościami mechanicznymi, które uniemożliwiają zastosowanie tego materiału na drzwiach tarasowych i dużych przeszkleniach. Nie sprawdzi się też na małych oknach ze względu na szerokie profile, które zabierają przestrzeń na szkło.

PCV świetnie nadaje się za to na okna fasadowe. Przyczynia się do tego niska cena i bezobsługowość - polichlorku winylu nie trzeba pielęgnować. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne sprzyjają używaniu kolorowych oklein lub nakładek z metalu na tego rodzaju okna. 

Drewno wykorzystuje się na oknach dachowych i pokaźnych rozmiarach przeszkleń. Tej bardzo dobrej jakości materiał w chwili zakupu potrzebuje sporych nakładów finansowych oraz specjalnej opieki, tj. lakierowania i malowania, co jakiś czas.

Aluminium to towar pierwszej klasy, który jest zarówno mocny, jak i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Idealnie nadaje się na duże przeszklenia.

Izolacyjność cieplna aktualnie zależy nie od wykorzystanego materiału do stworzenia ramy, a od rozmiaru profilu i dodatkowych elementów izolacyjnych. Pianka sprawdzi się jako wypełnienie przestrzeni wewnątrz ram. Izolacyjność wymienionych produktów nie różni się od siebie w wielkim stopniu.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Zbigniew Nowakowski

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Producenci okien nie mają łatwego zadania - od 2021 roku muszą stosować się do nowych przepisów. Nakazują one wprowadzanie dodatkowych rozwiązań. Potrójne szyby powinny posiadać większe ramy, a co za tym idzie - właściwy sposób montażu. Okna mają duży wpływ na wizerunek budynku. Ich wielkość i podział szyb kształtują cenę. Należy rozważyć ich rodzaj już na etapie planowania budynku. O tym, co musisz wiedzieć o oknach, przeczytasz się za chwilę.Izolacyjność cieplna okien i jej parametryNajczęściej podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest chyba z reguły wspominaną cechą oprócz materiału i koloru. Producenci wykorzystują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej kwestii, przedstawiając dane tak, aby wypadały one jak najlepiej. Okna charakteryzują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje ile e...