Dlaczego kontrola jamy ustnej jest ważna?

Bolący ząb potrafi zrujnować nam dzień, a nawet tydzień. Warto wiedzieć, że nie musisz skazywać się na to cierpienie. Regularne kontrole u stomatologa pozwolą wykryć problem wcześniej, a także pozbyć się go. W wielu przypadkach pozwoli to całkowicie wyeliminować ból, który w ogóle się nie pojawi! Co jeszcze możesz zyskać, regularnie się badając?

Systematyczna kontrola u dentysty – dlaczego jest ważna?

Raz na pół roku poleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego i najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co owocuje w szeregu przypadków poważnymi kłopotami w leczeniu. W związku z tym tak ważne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co pół roku pozwoli na rozpoznanie ewentualnych ubytków, zmian oraz problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Gdy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – poniesiemy także mniejsze koszty.

Na czym polega przegląd w gabinecie stomatologicznym?

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Na początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, dentyście potrzebny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy użytkować, by ustrzec się konkretnego kłopotu. Jest to odpowiedni moment, by wspomnieć dentyście o naszych ewentualnie występujących bólach i dolegliwościach, np. wrażliwość na zimno.

W następnej kolejności dentysta diagnozuje nasz stan uzębienia, szkliwa, ocenia stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, bada także stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Kiedy stomatolog zapozna się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest dobry albo występują tylko drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam wybrać stosowny rodzaj pasty, szczoteczki do zębów bądź rodzaj nici dentystycznej do należytej higieny. W niektórych przypadkach dentysta może uznać, że stosownym jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty lub chirurga zębowego (np. w celu usunięcia kłopotliwego zęba).

Kiedy wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zębów?

W kłopotliwych przypadkach nieodzowne jest wykonanie dokładnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by lepiej ujrzeć, jak wygląda układ kostny i jak jest umiejscowiony kłopotliwy ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Takie badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku budowania protezy zębowej.

W przypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo – skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również wymagane przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Poza tym, stomatolog może wykonać rutynowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów.

Kontrola stanu jamy ustnej dzieci i kobiet w ciąży

Szczególnie istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w wypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o małoletnich, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia 2 roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość pojawiania się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli planujesz ciążę, warto wybrać się do dentysty wcześniej, aby rozpocząć ten piękny czas z całkowicie zdrowym uzębieniem. Jeżeli jednak tego nie zrobiłaś, z większością zabiegów musisz poczekać do drugiego trymestru. Kontrola jest jak najbardziej wskazana, jednak niektóre preparaty oraz leki dentystyczne nie są wskazane na wczesnym etapie rozwoju płodu.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Mariola Adamska

Komentarze

August Baran

Warto chodzić na kontrole regularnie, ponieważ jak już zaczyna boleć to może być już za późno.

2022-04-21
0 0

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Bolący ząb potrafi zrujnować nam dzień, a nawet tydzień. Warto wiedzieć, że nie musisz skazywać się na to cierpienie. Regularne kontrole u stomatologa pozwolą wykryć problem wcześniej, a także pozbyć się go. W wielu przypadkach pozwoli to całkowicie wyeliminować ból, który w ogóle się nie pojawi! Co jeszcze możesz zyskać, regularnie się badając?Systematyczna kontrola u dentysty – dlaczego jest ważna?Raz na pół roku poleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego i najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co owocuje w szeregu przypadków poważnymi kłopotami w leczeniu. W związku z tym tak ważne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.Kontrola co pół roku pozwoli na rozpoznanie ewentualnych ubytków, zmian oraz problemów na wczesny...