Film dokumentalny - czy to dobry sposób utrwalenia historii?

Czasem w naszym życiu dochodzi do sytuacji, które są bardzo ważne, dotyczą przełomowych wydarzeń, mają związek z silnymi przeżyciami lub zwyczajnie opowiadają historię najstarszych członków naszej rodziny i nie chcemy, aby zniknęły bezpowrotnie, zwłaszcza gdy osoby te odejdą. Dobrym sposobem na pielęgnowanie rodzinnych pamiątek jest nakręcenie filmu dokumentalnego. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

Pomysł na film dokumentalny — skąd czerpać inspirację?

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Czy warto napisać scenariusz filmu dokumentalnego?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jakiego sprzętu trzeba będzie użyć do nakręcenia filmu?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zaplanować ujęcia filmu dokumentalnego?

Fabułą filmu dokumentalnego jest historia i to ona jest tutaj najważniejsza. Gra aktorska w tym rodzaju filmu może zejść na drugi plan. Jeśli uczestnicy produkcji dobrze czują się przed kamerą i śmiało podchodzą do całego przedsięwzięcia, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić ich grę aktorską do scenariusza. Nie zapominaj jednak o tym, aby cały czas odnosić się do opowieści, którą chcesz przedstawić.

Nie bój się także dużej ilości ujęć i dialogów. Podczas obrabiania filmu w programie, może okazać się, że zainspirują Cię one do wprowadzenia do filmu fragmentów, które nie były uwzględnione w scenariuszu. Mówiąc krótko — mając dużo materiału, jest później w czym wybierać.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Gabriela Górecka

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Czasem w naszym życiu dochodzi do sytuacji, które są bardzo ważne, dotyczą przełomowych wydarzeń, mają związek z silnymi przeżyciami lub zwyczajnie opowiadają historię najstarszych członków naszej rodziny i nie chcemy, aby zniknęły bezpowrotnie, zwłaszcza gdy osoby te odejdą. Dobrym sposobem na pielęgnowanie rodzinnych pamiątek jest nakręcenie filmu dokumentalnego. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.Pomysł na film dokumentalny — skąd czerpać inspirację?Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.Czy ...