Horror jako gatunek literacki — jakie ma znaczenie i za co go tak lubimy?
Horrory dostarczają widzom niesamowite, aczkolwiek rozmaite emocje, które popadają ze skrajności w skrajność. Można w nich spotkać krwiożercze zwierzęta, opętanych ludzi, morderców psychopatów bądź kulty satanistyczne. Tematyka w obszarze horrorów jest naprawdę ogromna i imponująca! Od samego początku rozwoju kinematografii, twórcy horrorów próbują przekazać nam sceny, które napędzają strach, adrenalinę oraz podniecenie.
Co jest główną istotą horrorów?
Horror to jeden z najbardziej wziętych gatunków literackich oraz filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą nierzadko organizowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne oraz straszne.
Główny bohater to istne zło, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy czy podziemia.
Znaczenie horrorów na przestrzeni lat!
Początki horroru można już odnaleźć w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” lub „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dosyć rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym czasie wiele filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga czy „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Niemniej jednak szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. i 60. W tym czasie powstało dużo kiczowatych oraz krwawych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. dostarczyły nieco odejście od standardowej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Głównym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi metaforę niszczenia świata. Ostatni etap metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w jakich obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo upiorem okazuje się człowiek.
Jakie znaczenie mają dzisiejsze horrory?
Obecnie zauważamy, że filmy grozy odchodzą już od rzeczywistej grozy, którą obserwowaliśmy jeszcze kilka lat temu. W trakcie masowych produkcji horrorów jest coraz mniej tych, które wprowadzają realny lęk i niepokój. Zaczęły powstawać filmy, które przeważają w tematyce gore, co oznacza mnóstwo bestialskich scen oraz takich, które wywołują obrzydzenie widza. Jednakże twórcy filmów grozy prześcigają się w pomysłach, aby zszokować widza!