Klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Która gitara będzie dobra na start?

Gra na gitarze jest trudnym zajęciem, ale równie problematyczny jest wybór odpowiedniego instrumentu. Każdy muzyk wie, jak ważna jest pierwsza gitara. To od niej zależy, czy będziesz rozwijał swoje hobby, czy też szybko się zniechęcisz. Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami i weź pod uwagę te kwestie przy wyborze.

Pierwsza gitara – ważne kwestie

W Internecie znajdziemy sporo poradników i artykułów, na której gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, tymczasem według mnie najistotniejsze jest jaka gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i zakupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może sporo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki i przyjemność z gry.

To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy znakomici w kawałkach SOAD lub AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o nie takich samych skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym osobno.

Gitara klasyczna – czym się wyróżnia?

Jest to najpopularniejszy model gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest raczej tania w porównaniu do innych, to jeszcze dość lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki bądź inne imprezy.

Następnym atutem dla wielu ludzi może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, znakomicie nadające się do muzyki klasycznej czy flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które w większości wypadków są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych posiadaczy gitar. Atutem może być dodatkowo szerszy gryf, zmniejszy nam to problem z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Gitara akustyczna – dla kogo jest idealna?

Podstawową różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, które dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej wybierają ten model. Są nieco cięższe i mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Co charakteryzuje gitarę elektryczną?

Instrument bazowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wcześniej przytoczonych można śmiało rzec, że wygląda bajerancko. Wąski, wygięty gryf i do tego ciekawy szpiczasty korpus. Niestety, wymaga ona użycia wzmacniacza, jaki dodatkowo powinniśmy kupić i co zwiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz dźwięki przednie, ale należy pamiętać o stosownym wyposażeniu.

Gitara dla dziecka – jak wybrać?

Ważne w wyborze gitary dla dzieci jest oczywiście dobranie od razu najlepszego rozmiaru i typu. Maluchy często są kapryśne i jeśli się zniechęcą, mogą już nigdy nie wrócić do swojej świeżo odkrytej pasji. Zachęć je do rozwoju i zakup sprzęt taki, jaki najbardziej im się podoba. Oczywiste jest jednak, że najlepiej poprosić ekspedienta sklepu muzycznego o pomoc w dobraniu rozmiaru. Zaopatrzcie się w struny nylonowe, które są wygodniejsze dla mniejszych rąk dzieci.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Cecylia Nowicka

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Gra na gitarze jest trudnym zajęciem, ale równie problematyczny jest wybór odpowiedniego instrumentu. Każdy muzyk wie, jak ważna jest pierwsza gitara. To od niej zależy, czy będziesz rozwijał swoje hobby, czy też szybko się zniechęcisz. Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami i weź pod uwagę te kwestie przy wyborze.Pierwsza gitara – ważne kwestieW Internecie znajdziemy sporo poradników i artykułów, na której gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, tymczasem według mnie najistotniejsze jest jaka gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i zakupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może sporo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będzi...