Jakie pułapki Ci grożą w trakcie kupna domu?

Nabycie domu jest długotrwałym procesem i bardzo meczącym. Już na dzień dobry potrzebujemy sporej dawki pieniędzy, które często postanawiamy pożyczyć w banku. To z kolei powoduje zobowiązanie wobec banku na połowę naszego życia. Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję wyboru konkretnego domu oraz jego otoczenia. W niniejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć Ci kilka istotnych spraw, na które z pewnością powinieneś zwrócić swoją uwagę!

Zapytaj o prawny status domu, który chcesz kupić!

Naczelna i bardzo istotna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pewność, że dom sprzedawany jest legalnie i np. nie zostanie zatajona współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeśli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z ekspertami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i sprawdzonego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie znacznie bezpieczniejsza.

Zwróć uwagę na pobliską infrastrukturę nieruchomości, którą zamierzasz nabyć!

W większości przypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, w związku z tym konieczne jest dłuższe namyślenie się nad wyborem oraz wybiegnięcie nieco w przyszłość. Z jakiego powodu? Jeśli dom ma nam służyć przez resztę życia, powinno się przemyśleć jego położenie, czy stale będzie dla nas odpowiednie, jak również zastanowić się, czy dom będzie dla nas praktyczny na starość. Jeśli przewidujesz powiększyć rodzinę, to również trzeba mieć na uwadze przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz również sprawdzić rozmaite opcje dostępu do większego miasta czy rozmieszczenie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że niższe cena domu zazwyczaj jest związana z pewnymi niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie wiązało się z natężonym hałasem. Zwróć także uwagę, w jakiej odległości jest market spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być znaczącym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność choćby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeśli nie wyobrażasz sobie porannego śniadania bez świeżych bułek – warto się upewnić w tej sprawie.

Przyjrzyj się, w jakim stanie technicznym jest posesja, którą pragniesz kupić!

Starannie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się posiadłość. Czy dom nie ma grzyba na ścianie? Czy wszystkie instalacje działają? Czy dach jest w dobrym stanie? Naturalnie z wieloma wadami oraz kłopotami możesz sobie poradzić, a dom przygotujesz zgodnie ze swoim gustem, ale wszelkie znalezione wady są też podstawą do negocjacji cenowej. Możesz dzięki temu od razu przewidzieć dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Koniecznie dowiedz się, jacy są sąsiedzi!

Większość osób prawdopodobnie nie weźmie tego pod uwagę, ale powinno się zaznajomić z najbliższym otoczeniem. Poznaj sąsiadów i sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeśli dostrzeżesz, że coś Cię może niepokoić już na samym początku, to może należałoby rozważyć rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo, uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo przyjemne, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Co więcej, mieszkanie obok osób, których się nie znosi, stanie się prawdziwą katorgą po pewnym czasie.

Podstawą jest podpisanie umowy na wszystko!

Dokonałeś już wyboru domu, który Ci się spodobał? Fantastycznie! Teraz wystarczy dokończyć transakcję i możesz wprowadzać się do swojego nowego miejsca na świecie. W przypadku, kiedy dogadujesz się z obecnym właścicielem w sprawie zostawienia mebli i sprzętu w domu, to na wszystko podpisz umowę. Nie poprzestawaj tylko na umowie ustnej, ponieważ wiele jest sytuacji, w których były właściciel składał deklarację, a później zostawiał pusty dom!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Feliks Majewski

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów

Nabycie domu jest długotrwałym procesem i bardzo meczącym. Już na dzień dobry potrzebujemy sporej dawki pieniędzy, które często postanawiamy pożyczyć w banku. To z kolei powoduje zobowiązanie wobec banku na połowę naszego życia. Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję wyboru konkretnego domu oraz jego otoczenia. W niniejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć Ci kilka istotnych spraw, na które z pewnością powinieneś zwrócić swoją uwagę!Zapytaj o prawny status domu, który chcesz kupić!Naczelna i bardzo istotna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pewność, że dom sprzedawany jest legalnie i np. nie zostanie zatajona współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeśli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z ekspertami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i sprawdzonego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie znacznie bezpieczniejsza.Zwróć uwagę na pobliską infrastrukturę ...