Praca w zakładzie wulkanizacyjnym – na czym polega?

Zakład wulkanizacyjny odwiedzamy najczęściej dwa razy w roku, aby wymienić opony w samochodzie na zbliżający się nowy sezon. Czasami też przyjeżdżamy do wulkanizatora w sprawie opony, którą potrzeba naprawić. Aczkolwiek, czy to wszystko, co robi wulkanizator w pracy? Nie! Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje się on serwisowaniem opon, a dokładniej mówiąc, dzięki różnym czynnościom doprowadza oponę do pełnej użyteczności!

Zawód wulkanizator – kim jest i jaką szkołę musi ukończyć?

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od reperacji opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia szkoły wyższej. Zwolennicy tego zawodu uczą się pracy na przykład poprzez kursy. Wśród reprezentantów tego zawodu największą grupę stanowią absolwenci szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy prócz dokumentów potwierdzających ukończenie kursu, kandydat powinien posiadać także siłę i wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz montowanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.

Jakie dokładnie wykonuje czynności wulkanizator?

Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Na ogół klienci przyjeżdżają do nich przy okazji okresowej wymiany opon w swoich pojazdach. Innym, często realizowanym zajęciem jest szukanie i klejenie dziur w oponach. Do zadań należą również konserwacja bieżników opon i ich wymiana.

Do wykrywania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują wachlarz metod. Pośród nich wyróżnić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii i wykorzystanie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w samochodach swoich klientów. Reperują uszkodzenia powstałe w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują felgi z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo ich renowacją oraz malowaniem.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Wymienić w tym miejscu można: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem, a także wyważarki do kół.

Czy można zarobić jako wulkanizator?

Wulkanizator jest potrzebnym zawodem i takim pozostanie. Największe swoje dochody uzyskuje przy wymianie opon sezonowych. Pozostałe miesiące przynoszą mu zarobki z bieżących napraw opon i felg, serwisowania pojazdów oraz przechowywania kół klientów. Doskonałym pomysłem jest otwarcie zakładu w miejscowości, w której nie ma usług wulkanizacyjnych, a ludzie muszą daleko dojeżdżać. Innym pomysłem jest połączenie wulkanizacji z warsztatem samochodowym!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Kamil Witkowski

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii