Zakres i przebieg leczenia w ramach pomocy onkologa

Jaką wartością jest życie, nie potrzeba nikomu tłumaczyć. Każdy człowiek ma marzenia, plany i cele do zrealizowania. Nie zastanawia się nad chorobami i dobrze! Niekiedy jednak życie krzyżuje plany i pojawia się choroba nowotworowa. Wszystko nagle traci znaczenie i w tym momencie pojawia się lekarz onkolog, który nie obiecuje, że będzie łatwo i przyjemnie, lecz obiecuje, że zrobi wszystko, żeby marzenia i cele powróciły.

Gdzie przyjmuje chirurg onkolog?

Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach najbardziej radykalna. W wielu przypadkach wiąże się z nieodwracalnymi zmianami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Jednakże ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo relatywnie dużej efektywności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasem wystarczy tylko mała interwencja chirurga, w celu pobrania wycinka zmiany skórnej. Stosuje się również zabiegi uśmierzające, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się oszczędzić pacjenta. Zabieg ma na celu udoskonalić wygodę w ciężkim okresie.

Stopniowy i regularny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe narzędzia do walki o ludzkie życie czy też zdrowie. Dzięki temu możliwości, jakie może wykorzystać chirurg, znacząco się polepszyły. Jest to przede wszystkim istotne przy niezwykle trudnych oraz skomplikowanych operacjach, powiązanych z dużą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane oraz skutkowały coraz bardziej pozytywnymi rezultatami.

Dzięki poznaniu i użyciu metod odtwórczych oraz metod rekonstrukcji powstały szanse na kształtowanie coraz doskonalszych protez kostnych lub naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się ubytki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z ostatecznością – amputacją.

Jakie badania może wykonać chirurg onkolog?

Dawniej wśród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, gdyż cięcie guza powoli powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej kwestii dostatecznie rozwinięta, w związku z tym pozbywano się zaledwie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to podstawowa różnica rzutująca na rezultaty operacji chirurgicznych.

Niezmiernie istotne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie i podjęcie leczenia w należytym momencie może uchronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego oraz bezczynnie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny lekceważyć i przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej fachowcy zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog identyfikuje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek lub na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące stosownej diagnozie i rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest również biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG bądź TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian nieco większych oraz bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem guza. Wtedy chirurg onkolog powinien wdrożyć immunoterapię lub chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zainfekowane miejsca znajdują się już poza zasięgiem lekarza i konieczne jest wykorzystanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Jak okazać wsparcie w poradni chirurgii onkologicznej?

Pacjent z rozpoznaną chorobą nowotworową ma opustoszały i wyniszczony organizm. Jego ciało jest słabe, a psychika obciążona. Chirurg onkolog musi z niezwykłą delikatnością i wrażliwością traktować chorego, aby nie obciążać nadmiernie jego ciała. Sam ma wielokrotnie ciężkie wyzwanie, walcząc o zdrowie i życie człowieka. Nie rezygnując z prób ratowania pacjenta, musi wykazywać się wysoką odpornością psychiczną.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Tymoteusz Kubiak

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Jaką wartością jest życie, nie potrzeba nikomu tłumaczyć. Każdy człowiek ma marzenia, plany i cele do zrealizowania. Nie zastanawia się nad chorobami i dobrze! Niekiedy jednak życie krzyżuje plany i pojawia się choroba nowotworowa. Wszystko nagle traci znaczenie i w tym momencie pojawia się lekarz onkolog, który nie obiecuje, że będzie łatwo i przyjemnie, lecz obiecuje, że zrobi wszystko, żeby marzenia i cele powróciły.Gdzie przyjmuje chirurg onkolog?Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach najbardziej radykalna. W wielu przypadkach wiąże się z nieodwracalnymi zmianami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Jednakże ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.Mimo relatywnie dużej efektywności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasem wysta...