Zawód mechanika samochodowego - jak go zdobyć i gdzie można pracować?
Mechanik samochodowy to zawód bardzo na czasie. Z autami mamy do czynienia nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w firmach transportowych i kurierskich. Mówiąc krótko, samochody są wszędzie, a usługi mechaniczne są na rynku niewątpliwie niezbędne. Jeśli kochasz samochody i wiążesz z nimi swoją przyszłość, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, czym konkretnie zajmuje się mechanik, jakie musi mieć kompetencje i gdzie może znaleźć zatrudnienie.
Jakie są podstawowe obowiązki każdego mechanika samochodowego?
Na to pytanie ogólną odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, niemniej jednak to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed rozpoczęciem napraw specjalista musi rozpoznać usterkę. Czasami jego zadanie na tym się kończy.
Mechanik musi być w stanie współdziałać z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania sprawnego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się również konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Wykonuje bieżące wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Musi umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia i sprzęt do diagnostyki. Często dodatkowo komputer z dedykowanym oprogramowaniem.
Co zrobić, aby zostać wykwalifikowanym mechanikiem samochodowym?
Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym zawodzie jest ukończenie szkoły zawodowej, bądź technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent w tej płaszczyźnie odkrywają przykładowo w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest również samoukami. Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach samochodów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie przeprowadzać takie naprawy na własną rękę.
Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód lub tytuł można uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z pojazdami to się nie uda. Ten czynnik jest najważniejszy.
Z czym zazwyczaj zmagają się mechanicy samochodowi w swojej pracy?
Ciężar, jakim charakteryzują się samochody oraz ich rozmiary, sprawiają, że to mechanik nadzwyczaj często powinien dopasować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tego powodu bardzo często odbywa się w pozycji leżącej pod pojazdem, stojąc z głową skierowaną w górę pod podnośnikiem i w kanale warsztatowym albo w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.
Zdrowy kręgosłup może być niezbędny, ażeby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać olbrzymiej siły oraz dobrej kondycji. Trzeba uważać i zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło nam nogi.
Gdzie może pracować zawodowy mechanik samochodowy?
Mechanik samochodowy to wbrew pozorom zawód o szerokim wachlarzu możliwości. Osoba, która go wykonuje, nie musi wcale pracować wyłącznie w warsztacie. Jest jeszcze szereg innych miejsc, w których fach ten okazuje się niezastąpiony. Są to:
- fabryki samochodów;
- firmy transportowe;
- służby technicznej obsługi pojazdów;
- stacje diagnostyczne;
- serwisy;
- salony sprzedaży aut;
- zakłady naprawcze;
- firmy produkcyjne;
- firmy kurierskie.